Halk arasında yarı mat boyaya saten boya denmektedir. Saten boya yüzey hatalarını ve pürüzlerini gizlemek için yapılmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı alçı veya macun ile düzeltilmiş yüzeylerde dekoratif amaçlı kullanılır. Örtücülüğü yüksek, dayanıklı, kullanımı kolay ve görünüşü estetik bir duvar boyası çeşidi olan saten boya su bazlı bir boya değildir. İnceltme işlemi sentetik tinerle gerçekleştirilir ve uygulama bitiminde yağlı boyaya benzer bir görünüm sunar. Aynı zamanda saten boyanın en güzel özelliklerinden biri de kaygan yapıda ve bu sayede tam silinebilir özelliği taşımasıdır. Suyun itme ve buhar gücü özelliği sayesinde boya su tarafından emilir ve lekenin boyaya bulaşmadan  kolayca silinebilmesini sağlar.

Saten boyanın uygulamasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Su bazlı bir boya olmadığı için pürüzsüz mümkünse önceden zımparalanarak düzeltilmiş yüzey boyaya karşı tutuculuğu arttırmak için  izole sililkon astar ile astarlanır. Sonrasında yüzey istenilen kaliteli marka boya astarı ile astarlandıktan sonra rötuş macunları ile kontrol edilir. Boyaya hazır hale gelen yüzey su bazlı silikonlu saten boya ile istenilen renge boyanarak işlem kurumaya bırakılır.

Saten Boya Uygulaması

Saten boya uygulaması başta da belirttiğimiz gibi su bazlı olmamasından dolayı plastik boyalara göre uygulaması daha zor ve birkaç kat boyama işlemi gerektiren bir uygulamadır. Aynı zamanda boyama yaparken duvar boyası görüntüsündeki bütünlüğü bozmamak için rulo tek yönde hareket ettirilmeli ve işlem sonrası duvar, yüzey ve fırçada kalan boya kalıntıları tiner yardımı ile temizlenmelidir. Boya uygulaması sırasında ve sonrasında ise sağlığınız için direk boya ile temastan uzak durmayı unutmamalısınız.

Boyacım Gelsin boya ustaları ekibimizle saten boya uygulamasında da siz değerli müşterilerimizin istek ve memnuniyetini önemsiyor ve bütün boya uygulamalarımızda olduğu gibi saten boya işçiliğimizde de ustalarımızın ve boyalarımızın kalitesi hakkında size %100 güvencenin garantisini veriyoruz.

Her daim yanınızda, bir telefon kadar uzağınızdayız.