Kartonpiyer Uygulama

Kartonpiyer, yaşam alanlarında yenilik isteyenler ve gösterişi sevenler için ön plana çıkmaktadır. Kartonpiyer modelleri kurulumu kolaydır ve evinizde zamansızlık hissi vermektedir. Genellikle, kalıplama ahşaptan yapılır, ancak son yıllarda plastik ve köpük seçenekleri daha kolay bir şekilde kullanılabilir hale gelmiştir. Kartonpiyerler alçısı duvarlar ve tavan arasında dekoratif geçiş oluşturarak odaların oranını ve dengesini sağlayabilir. Kartonpiyerlerde doğru boyutu belirlemek için malzeme ve tasarımı ayrıca odanızın boyutlarını ve genel stilini göz önünde bulundurun. Boyut, kartonpiyer uygulamasında oldukça önemlidir, büyük boyutlu bir kalıplama, odanızı alt eder ve dar görünmesine neden olurken, küçük boyutlu bir kalıplama, etki ve kusurdan yoksun olur. Sizlere kartonpiyer modelleri ve uygulama alanları ile ilgili fikirleri yazımızda aktarmaya çalıştık.

Kartonpiyerler Nerelerde Kullanılır?

Çoğunlukla otellerde, restoranlarda, evlerde, iş yerlerinde dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca tadilat sonrası görsel olarak göze hoş gelmeyen yerlerde kusurları örtmek amaçlıda kullanılabilinir.

Kartonpiyerlerin maliyeti Ne Kadardır?

Birçok seçenek mevcut olduğundan kartonpiyerlerin maliyeti malzemesine göre değişmektedir. Kompozitten yapılmış olan kartonpiyerlerin maliyetleri düşük olurken; alçıdan yapılmış olanların ise işçilik emeği ile birlikte maliyeti yüksek olmaktadır.

Kartonpiyer Malzemeleri

Ahşap Malzeme

Hafif ve nispeten esnek olan ahşap malzemesi profesyonel yardım olmadan da evde kendiniz rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kartonpiyer Modelleri - Ahşap Malzeme
Ahşap Malzeme

Sıva Malzeme

6 metrelik uzunluklarda sipariş verildiği için, her bir döküm parçası net detaylarla zengin bir şekilde süslenebilir. Alçı ağır ve serttir ve genellikle vida ve yapı yapıştırıcısı kullanarak onu monte etmek için bir profesyonel gerektirir.

Kartonpiyer Modelleri - Sıva Malzeme
Sıva Malzeme

Sıva Kaplı Köpük

Ekstrüde polistirenin 8 metrelik uzunlukları fiberglas ve ince bir kat akrilik sıva ile doldurulur. Ahşap gibi hafif ve esnek, katı sıva gibi kusursuzdur. Profesyonel yardım olmadan kendinizde yapabilirsiniz. Eklem bileşiği yerinde tutar ve dikişleri doldurur. Alçı gibi, boyanması gerekiyor.

Kartonpiyer Modelleri - Sıva Kaplı Köpük
Sıva Kaplı Köpük

Poliüretan Köpük

8 ve 12 metrelik boylarda döküm, sıva gibi görünür, ancak hafiftir ve profesyonel kurulum gerektirmez. Yapı yapıştırıcısı ile uygulanabilir.

Kartonpiyer Modelleri -  Poliüretan Köpük
Poliüretan Köpük

Esnek Poliüretan

8-12 metrelik boylarda döküm, ahşap gibi keser ama çok daha ağırdır. Yarıçapı 24 inç kadar küçük olabilir. Yapıştırıcı ve bitirme tırnaklarıyla monte edilebilinir.

Kartonpiyer Modelleri -  Esnek Poliüretan
Esnek Poliüretan

Kartonpiyer Modelleri

Duvar ve Tavanın Kesişme Noktasına Kartonpiyer

Geleneksel ve en çok tercih edilen bir modeldir. tavan ve duvarın buluştuğu noktada 45 derecelik bir açıda monte edilir. Duvar ve tavan arasında düzensiz bir boya kenarı varsa, kartonpiyerle gizlenir.

Duvar ve Tavanın Kesişme Noktasına Kartonpiyer
Duvar ve Tavanın Kesişme Noktasına Kartonpiyer

Kartonpiyer Kemer Modeli

Kapı kirişlerinde kullanılan bu model yaşam alanlarımızda oturması odası ve salon gibi alanların girişlerini iddialı göstermek için kullanılır. Ayrıca; Kapı ile kiriş arasında oluşan boşlukları örtmek amacıyla da kullanılır.

Kartonpiyer Modelleri
Kartonpiyer Kemer Modeli

Göbek Modeli

Avizelerin takıldığı yere monte edilen göbek modeli evlerinde gelenekselliği sevenler için otantik bir dekoratiflik sunacaktır.

Kartonpiyer Göbek Modeli
Göbek Modeli

Kartonpiyerler Boyama Nasıl Yapılır?

Kartonpiyer boyama oldukça kolaydır, boya olarak su bazlı plastik boya olan Rulo Plastik İç Cephe Boyası veya Rulo tavan boyası kullanmanızı öneririz; boya fırçası olarak ise kartonpiyerde girinti çıkıntıların olması sebebiyle kestirme fırçayla rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kartonpiyerler Hangi Boya Renkleri İle Boyanmalı?

Kartonpiyerler herhangi bir odaya sadece görsel çekicilik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda odayı büyütmek için tavanın yükseltilmesi izlenimini verir. Renk olarak hafif bir kontrast oluşturmak ve mekanın mimari güzelliğine dikkat çekmek için duvarlarınızdan daha hafif boyanmalıdır.

× Whatsapp