İç Cephe Boya

Boya yaptırmak isteyenler için öncelikli olarak bilmeleri gereken özelliğin boyaların kendi içerisindeki bağlayıcılara göre isimlendirildiğidir. Mesela akrilik boyalar içerisinde akrilik bulundururken sentetik boyaların bağlayıcısı alkid’dir. Bu nedenle de iç cephe boyası yaparken öncelikli olarak boyanın çözücüsüne göre tercih yapılması gereklidir.

Su bazlı boyalar sentetik boyalardan farklıdır. Çünkü özellikleri ve performansları farklı bir şekilde olur. Örneğin su bazlı boyalarda nefes alma özelliği vardır ancak sentetik boyalar bu özelliğe sahip değildir.  Bunun yanı sıra su bazlı boyalar daha dayanıklıdır.

Sentetik boyaların ise kolay silinebilme özellikleri vardır.  Ancak sentetik boyalarda en fazla şikayet konusu da sararmaları yönünde olmuştur. Sentetik boyalar mat, yarı mat ve parlak boyalar olarak ayrılırlar. Parlak sentetik boyalar duvara uygulandıklarında ışığı da aynı zamanda yansıttığı için duvarda kullanılması çok fazla tavsiye edilmez genelde ahşap yüzeyler ve pencere metallerinde uygundur. Ancak bu boyayı uygulamadan önce astar atılması gereklidir.

Boya konusunda başarılı bir görüntü elde edilmesi isteniyorsa mutlaka alt zeminin düzgün ve de astarlı olması gereklidir. Firmamız bu konuda size en iyi hizmeti profesyonelce sağlayabilecek düzeydedir. İç cephe boyası uygulamasında önce astar çekilip ardından son boya uygulaması yapılmaktadır.

BOYANIN PÜF NOKTALARI

Evinize özen gösteriyorsanız o zaman yapmanız gereken şey kendiniz boyamak yerine işini bilen firmalardan destek almalısınız. Bu konuda firmamız yılların vermiş olduğu tecrübeye dayanarak size en iyi hizmeti verecektir.  Boyama esnasında kavlamış ya da dökülmüş olan boya kalıntıları varsa temizlenerek işlemin yapım aşamasına geçilecektir. Çünkü astar öncesinde zeminin de mutlaka sağlamlaştırılmış olması gereklidir.

İç cephe boyamasına başlamadan önce mutlaka zımpara ile duvarın düzgün bir zemin haline getirilmesi ve tozların yüzeyden uzaklaştırılması gerekir.

Her kat aralığında mutlaka beklenmeli ve ondan sonra boyama işlemi yapılmalıdır. Dekoratif bir görünüm elde edilmek isteniyorsa o zaman boyanın kullanma talimatında belirtildiği şekilde hazırlanması ve uygulanması gereklidir.

× Whatsapp